KURU CİLDİN BELİRTİ VE SEMPTOMLARI

Yılın hangi zamanı olduğundan bağımsız sürekli kuru ciltle savaşıyor musunuz?

Kuru cilt, cildin sağlığını koruyan su, lipidler ve yağları tutamadığı durumlarda oluşur. Bunun sonucunda cildin bariyeri bozulur ve cilt kuru, pürüzlü, kabuklu ve kaşıntılya yatkın olarak görünür ve hissedilir.

Kuru cildin belirti ve semptomları hafifle şiddetli arasında geniş bir dağılım, yaş ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterir. Büyük olasılıkla aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerir:

  • Pürüzlü, kabuklu ve pullanmış görünen ve hissedilen cilt
  • Özellikle banyodan veya yüzdükten sonra ciltte bir gerginlik hissi
  • Kaşıntı
  • Yanma, batma ve kızarıklık
  • İnce çizgiler ve ciltte karıncalanma
  • Pürüzlü ve çatlamış cilt
  • Gri, kül rengi cilt

 

KURU CİLDE NE SEBEP OLUR?

Kuru cilt herkeste görülebilir. Sebep büyük sıklıkla çevresel olmakla beraber genetik ve belirli rahatsızlıkla da önemli rol oynayabilir. Kuru cildin nedenleri aşağıdakilerden biri veya daha fazlası olabilir:

İKLİM

Cildin genellikle en kuru olduğu zaman sıcaklık ve nemin azaldığı kıştır. Kış aynı zamanda önceden var olan durumların (atopiye yatkınlık gibi) kötüleşmesine sebep olabilir.

NEM

Havadaki nemin az olması ve merkezi ısıtma sistemleri sebebiyle kış, kuru cildin zirve yaptığı dönemdir. Ancak klimalar da havadaki nemin çoğunu uzaklaştırdıkları için kuru cilde neden olabilirler.

BANYO VE YÜZME

Uzun süre sıcak suyla duş almak veya banyo yapmak cildin üzerindeki değerli yağ bariyerini söküp atabilir. Yüksek klorlu havuzlarda sık sık yüzmek de aynı etkiyi yapabilir.

SERT TEMİZLEYİCİLER

Sert sabunlar ve deterjanlar da ciltte zarara yol açabilir. Normal ciltte nemin ve yağların bir dengesi vardır ve pH 5.0 olacak şekilde hafifçe asidiktir. Sabunların pH’ları 10 olduğundan çok daha alkali özelliktedirler. Sentetik deterjanlar sağlıklı bir cildin daha yakın PH’da oldukları için daha iyi bir seçimdirler.

GÜNEŞ MARUZİYETİ

Herhangi bir iklimde güneş maruziyeti cildi kurutabilir. UV ışınları cildin yüzeyinden derinlere penetre olarak kırışıklık ve ciltte elastikiyet kaybına sebep olabilirler. Güneşe maruz kalan cilt kademeli olarak nemini ve esansiyel yağları kaybeder ve bu onun kuru, pullanmış ve erken olarak kırışık görünmesine yol açar.

YAŞAM BİÇİMİ FAKTÖRLERİ

Günlük alışkanlıklarımız, stres düzeyimiz ve diyetimizin cildimiz üzerinde etkileri olabilir. Uykusuzluk, fazla stres, sigara ve alkol kullanımı kuruluk ve cildin erken yaşlanmasına yol açabilir.

GENETİK

Hepimiz farklı cilt tipleri (kuru, normal veya yağlı gibi) ve değişik cilt duyarlılğı düzeyleriyle doğarız. Genetiğin cilt tipimizle ve neden bazı insanların atopiye yakın, iktiyosis vulgaris ve psöriasis gibi cilt sorunlara sahip olduğuyla ilgili olduğuna inanılmaktadır.

Araştırıcılar bazı insanların ciltlerinde fillaggrin denen bir proteinin eksikliğine yol açan bir gen kusuru olduğunu bulmuşlardır. Bu protein suyu içeride ve yabancı organizmaları dışarıda tutan, cildin yüzeyindeki koruyucu katmanı oluşturmaya yardımcı olan cilt bariyerinin işlevi için gereklidir. Bu önemli proteinin azalması veya tam olarak eksikliği cilt bariyeri oluşmasını engeller.

YAŞLANMA

Yaşlandıkça kolajen ve cildimizdeki bezlerden salgılanan doğal yağlı sekresyonlar azalmaya eğilim gösterir. Normal cilt döngüsü yavaşlar (yaşlanmasak bile) cilt bariyerimiz daha zayıf hale gelir ve kendini eskisi gibi kolayca onaramaz. Bu durum çevresel maruziyetler ve hormonal değişimler ile ikiye katlanır.

 

KURU VE HASSAS CİLT İÇİN BİR BAKIM REJİMİ

Kuru, hassas cilt için ideal olan rejim, cildin nemini tekrar yerine getirmeye yardım ederek cildin görünüşünü ve koruyucu işlevini geliştirirken, cilt kuruluğunu, tahrişi ve kaşınmayı da azaltmalıdır.

 

TEMİZLEYİCİ

Kuru hassas cilt, nazik, sabun ve parfüm içermeyen bir temizleyiciye gereksinim duyar. NEOSTRATA® Restore PHA Yüz Temizleyici. Jel cildi nazikçe temizler ve devamında cilt bakım rejimini optimize etmek için cildi rejime hazırlar. Cildin koruyucu nem katmanını kurutmadan hafifçe eksfoliye ettiği bilinen, tahriş edici olmayan bir Polihidroksi Asit ile formüle edilmiştir.