Sarkma ya da elastikiyet kaybı Neden Olur

Zaman içinde ultraviyole güneş ışığı ve yerçekimi gibi dış faktörler bize bedel ödetirler ve yağ, kas ve kemik değişiklikleriyle birlikte yüzümüzde kaçınılmaz olarak hacim kaybı oluşur. Yüzün alt kısmı-veya yanak altları- ve boyundaki ince kırışık ciltteki cilt sarkması yaşlanmanın en dramatik belirtileridir ve yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır.

Cilt yaşlandıkça alt katmanlarda yağ kaybı olur ve elastin ve kollajen gibi yapısal proteinler azalmaya başlar. Çalışmalar 20 yaşından sonra, bir insanın cildinin her yıl %1 daha az kollajen ürettiğini göstermektedir. Menapozun ilk 5 yılı süresince kadınların cildi, kollajeninin %30’unu sonraki 20 yıl boyunca da her yıl %2’ sini kaybeder. Cildin ayrıca daha kuru ve daha ince hale gelmesi formunu korumasını daha da zorlaştırır. Cildin dayanıklılığı ve dolgunluğu azaltıkça yerçekimi etkilerine daha duyarlı hale gelir.

Yüz yaşlanması yalnızca ciltte değil tüm yumuşak dokularda meydana gelir. Cilt esnekliğini kaybeder ve destek dokuları uzayıp gevşer. Bu olurken yağ da üst kısımlardan aşağı hareket ederek yüzün çökmesine sebep olur.

article-sagging-skin-1.jpg

CİLDİN SARKMASI YA DA ELASTİKİYET KAYBI NASIL ÖNLENİR?

Pek çok yaşlanma süreci için olduğu gibi önleme çalışmaları cildin genç görünümünü korumak konusunda çok işe yarar. Güneşin UVA ve UVB ışınlarına aşırı maruz kalmak, sigara içmek ve kötü beslenme ciltteki kollajen ve elastin yıkılımını hızlandırır. Erken cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı olmak için uzmanlar aşağıdaki ipuçlarını önermektedirler:

  • Cildinizi günlük olarak güneşten koruyun. Tek bir üründe yaşlanma karşıtı ve hidrasyon etkilerine ek olarak güneş koruması sağlamak için SPF içeren bir gündüz nemlendiricisi kullanın. Dış ortamda olmayı planlıyorsanız nemlendirici+güneş kreminizi bir güneş kremi ile destekleyin. Gölge arayın, örtünün, geniş spektrumlu SPF 30 (veya daha üstü) ve suya dayanıklı güneş kremi kullanın.
  • Sigara içmeyin. Sigara kollajen kaybı ve erken yaşlanmayı hızlandırır. Topikal retinoidler ve Vitamin C ve E gibi antioksidanlar sağlıklı renkte bir cildi geri getirmeye yardımcı olur.
  • Sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslenin. Araştırmalar şeker veya diğer rafine karbonhidratları çok fazla içeren bir diyetin yaşlanmayı hızlandırabileceğine işaret etmektedir. Bol antioksidan içeren meyveler ve sebzelerden zengin bir diyetle beslenmek erken cilt yaşlanmasına yol açan hasarın önlenmesinde yaşamsal önem taşır.
  • Düzenli egzersiz yapın. Çalışmalar orta derecede egzersizin dolaşımı geliştirerek ve bağışıklık sistemini destekleyerek cilde daha genç bir görünüm vereceğini göstermektedir. Fiziksel olarak formda olmak, meditasyon ve derin nefes egzersizleri de stresi azaltmak için harika yollardır. Dış ortamdayken yaşlandırıcı güneş maruziyetine karşı korunmak içim güneş kremi kullanmayı unutmayın.
  • Güzellik uykunuzu uyuyun. Uzmanlar ortalama bir erişkin için günde 7-9 saatlik gece uykusu önermektedirler. Yorgunluğunuz cildinizde kendini belli eder.
  • Günlük olarak cildinizi eksfoliye edin ve nemlendirin. Bir Alfa Hidroksi Asit veya polihidroksi asitle (AHA, PHA) ile eksfoliyasyon cildinizi yenilemek için en iyi yollardan biridir. Serumlar ve nemlendiriciler suyu cildin içinde tutarak cildin nem bariyerini tekrar kazanmasına ve oksidatif hasarın önlenmesine yardımcı olur.
  • Gece bir retinol ürünü kullanın. Çalışmalarda retinoidlerin zaman içinde kollajeni ve eşit olmayan cilt pigmentasyonunu düzelttiklerini gösterilmiştir.
article-sagging-skin-2.jpg

NEOSTRATA® SKIN ACTIVE: Yaşlanmanın görünür belirtilerini düzeltmek için günlük cilt rejimi

Temizleyici: Maltobiyonik Asit dahil Polihidroksi Asitler (PHA’lar) içeren NEOSTRATA® SKIN ACTIVE Canlandırıcı Yüz Yıkama Köpüğü eksfoliye ederek ve atıkları gözeneklerden uzaklaştırarak cilt dokusu ve berraklığını artırır. Aloe, papatya, salatalık ve biberiye özütü içeren konsantre bitkisel kompleks ile köpüklü formül cildi tazelemeye ve canlandırmaya yardımcı olur.

Serum: Nemlendirmeden önce bir serum uygulamak cilde ekstra bir güç verir ve içerikleriyle koruyucu bir katman oluşturur. Neostrata® Skin Active 3’lü Etki Cilt Dolgunlaştırıcı Serum içerdiği, daha dolgun bir görünüm için cildin nem matriksini hedefleyen bir amino asit türevi konsantresi olan AMINOFİL® ile cilde hacim kazandırır ve dolgun görünüm sağlar. Nazikçe eksfoliye etmeye ve daha eşit bir cilt tonu sağlamaya yardım eden bir Polihidroksi Asit ve antioksidan şelatör olan Glukonolaktonla cilt tonunu yeniler, düşük molekül ağırlıklı hyalüronik asitle Cildi nemlendirir.

Nemlendirici: En iyi yaşlanma karşıtı nemlendiriciler cildi canlandıran ve çevresel etmenlerden koruyan besleyici içeriklerin kombinasyonunu içerenlerdir.

Gündüz için: Retinol ve NeoGlucozamin® içeren NEOSTRATA® SKIN ACTIVE Matriks Destekleyici SPF30 Nemlendirici Krem. Cildin görünümünü sıkılaştırmak, ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü onarmak için cildin nem matriksini hedefleyerek cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesine yardım ederken cilt dokusu ve eşit olmayan cilt tonunu düzeltir.

Göz Kremi: NEOSTRATA® SKIN ACTIVE Yoğun Göz Çevresi Bakımı gevşek göz çevresi cildini dolgunlaştıran ve pürüzsüzleştiren çoklu içerikler Kullanır. Kafein ve Hiyaluronik Asit formülü göz altı şişliklerin azalmasına ve cildi nemlendirirken yardım ederken güçlü etkili nemlendirici NEOGLUKOZAMIN® ve gençleştirici peptidler ile daha sıkı bir görünüm sağlar.

NEOSTRATA® SKIN ACTIVE Üçlü Sıkılaştırıcı Boyun Kremi cildin daha sıkı, dolgun ve daha eşit tonlu görünmesi için boyun ve dekolte bölgesinde yaşlanmanın görünür etkilerini azaltır. NEOSTRATA® SKIN ACTIVE Üçlü Sıkılaştırıcı Boyun Kremi her biri daha dolgun ve sıkı bir görünüm kazandırmak için özgün yarar sağlayan üç içeriğin karışımı ile formüle edilmiştir. NEOGLUKOZAMİN®, NEOSİTRİAT® ve Pro-Amino Asit cildin sıkılaştırılması ve hacim kazandırıcı nem matriksinin hedeflenmesi için birlikte çalışırlar. Bu etkin krem yenileyici elma kök hücre özü ile zenginleştirilmiştir.

Güneş Kremi: Herkes, her gün ve yıl boyunca güneş kremi sürmelidir. NEOSTRATA® DEFEND Geniş Spektrumlu Fiziksel Güneş Koruyucu SPF50 çevresel zararlı etmenlere karşı cildin nem bariyerini korumaya ve desteklemeye yardımcı olmak için etkin antioksidanlarla bir Polihidroksi Asit (PHA) kompleksini birleştirir. Yalnızca mineral (fiziksel) güneş kremleriye formüle edilmiştir: Çinko Oksit ve Titanyum Dioksit ile ciltte ince, görünmeyen bir renk ve hafif bir his oluşturur. Renkli ve mat bitişli bir dokudadır.

NEOSTRATA®’da biz gözle görülür sonuçların cildin katmanlarının yenilenmesiyle geleceğine inanıyoruz. Herkesin cildinin kendine özgü olduğunun farkındayız ve yaşamın her aşamasında sağlıklı görünen ciltler elde etmeyi amaçlayan anahtar seriler yarattık.