Tanıdık geliyor mu? İşte cildinizin en iyi görünmesini ve hissetmesini sağlamak için 8 ipucu:

  • Banyodan sonra sıcak su yerine ılık suyla ve nazik, parfüm içermeyen bir temizleyiciyle kısa duşlar alın (10 dakikadan az). Cildi hafifçe dokunarak kurulamak, havluyu sertçe sürmekten ve ovuşturmaktan daha iyidir.
  • Nemlendiricileri banyodan hemen sonra cildiniz hala nemliyken uygulayın. Cilt için en iyi nemlendiriciler su kaybını önlemek, cildin hidrasyonunu yeniden sağlamak için su tutucular ve yumuşatıcıları kombine ederler. Cildiniz sertse ve kabuklanmışsa bir Alfa Hidroksi Asit (AHA) olan Glikolik Asit veya nazik bir Polihidroksi Asit (PHA) ile pürüzsüzleştirmeyi ve cildin yüzey görünümünü yeniden canlandırmayı düşünebilirsiniz.
  • Gerekli nemi sağlamak ve cildinizin kurumasını önlemeye yardımcı olmak için bir hava nemlendiricisi kullanın.
  • Sık kullanılan tahriş edicilerden kaçının. Deodorantlı sabunlar, alkol bazlı tonerler, parfüm içeren ürünler (çamaşır deterjanları dahil) kuru ve hassas cildi tahriş edebilir.
  • Cildinize nazik davranan kumaşları tercih edin. Kuru cilt kaşıntıya yatkın ve kızarıklığı artıran temas irritanlarına özellikle duyarlıdır. Pamuk ve ipek gibi doğal lifler cildinizin nefes almasına izin verir.
  • Diyetinizi değiştirin. Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve fitonutrientlerden zengin beslenin. Balık, ceviz, zeytin ve avakado gibi yağ asitleri (sağlıklı yağlar) nemin korunmasını sağlayan esansiyel yağları yeniler. Vücudunuzu ve cildinizi sağlıklı ve nemli tutmak için gün boyunca su için.
  • Her gün güneş kremi sürün. Günlük kullanımda cilt bakımı rejiminizin bir parçası olarak güneş koruma faktörü (SPF) 30 veya daha üstü ve hem UVA hem de UVB’ye karşı koruma sağlayan güneş kremleri tercih edin. Eğer daha uzun süre dışarıda kalmayı planlıyorsanız ek güneş kremi uygulayın.
  • Yaşam biçimi alışkanlıklarınızı kontrol altına alın. Uykusuzluk, stres, çok fazla alkol ve sigaranın cildiniz üzerinde kuruluk ve erken yaşlanmaya yol açan zararlı etkileri vardır.

KURU CİLT İÇİN EN İYİ NEMLENDİRİCİLER

Cildin en dış katmanı olan stratum corneum normal koşullarda %10 ila %30 su içerir. Kuru cilde ait belirti ve bulgular, su içeriği %10’un altına düşünce ortaya çıkar. Nemlendirme, cilt sağlığının yeniden kazanılması ve korunması için mutlaka gereklidir.

Özellikle de kuru ve hassas bir cildiniz varsa nemlendiriciler nazik olmalı, parfüm içermemeli, komedojenik olmamalıdır. Kuru cilt için en iyi nemlendiriciler cildin su kaybının önlenmesini ve hidrasyonunu geri kazanmasını sağlayan içerikleri kombine olarak içerenlerdir. Kalluslu ve kabuklu ciltler için uygun olan nemlendiriciler sıklıkla pürüzlü cildi pürüzsüzleştirmek için eksfoliyasyon sağlamak amacıyla AHA’lar içerirler.