GÖZ KREMİ NEDİR?

Göz çevresindeki cilt, yüzün diğer bölgelerine göre daha incedir, bu yüzden daha kolay kurur ve UV ışınları gibi zararlı dış etkilere karşı daha duyarlıdır. Göz kırpma sebebiyle sürekli hareket etmesi ve yüz ifadeleri kaz ayağı, çizgiler ve kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunur. Göz çevresi alanı ayrıca doğal bir nemlendirici olan sebumu (yağ) daha az içerir. Göz altı kremleri, göz çevresindeki hassas cilt için özel olarak formüle edilmişlerdir, bu nedenle yüz losyonlarına nazaran daha kıvamlı olma ve emolyent ajanları daha fazla içerme eğilimindedirler.

article-eyecream.jpg

NASIL ETKİ EDERLER?

Nemlendirici göz kremleri ya emolyent ya nem tutucuları ya da bu ikisinin karışımını içerir. Gliserin gibi emolyentler çatlakları ve pürüzleri doldurarak cildi pürüzsüzleştirmeye yardım eder, Hyalüronik asit ve biyonik asit gibi nemlendiriciler ise, suyu cilt katmanlarından çeker.

YARARLARI NELERDİR?

Yüzünüzde kullandığınız nemlendiriciler gibi göz kremleri de nemlendirmeye, şişkinlik ve koyu halka görünümünü azaltmaya, UV ışınları ve diğer çevresel zararlı etmenlere karşı korumaya yardımcı olan, cilt yenileyen ve tazeleyen yararlı olan içerikler ihtiva ederler. Birçoğu ayrıca kaz ayağı, ince çizgiler ve kırışıklık görünümünü azaltmak yaşlanma karşıtı içeriklere sahiptir. Ürünlerin çoğunluğu, içeriklerin kombinasyonu ile formüle edildiğinden spesifik cilt sorununuza göre seçmek en iyisidir. Oftalmologlar tarafından test edilmiş ürünleri arayın.