GÜNEŞ KREMİ NEDİR VE NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANMALIYIM?

Güneş ışınlarına maruz kalmak oksidatif stres ve inflamasyon yoluyla cilt yaşlanmasının bir numaralı sebebidir. Güneş kremleri, güneş maruziyetini sınırlandırmak ve koruyucu giysiler giymek gibi önlemlerle beraber, cilt kanseri riskini ve yaşlanmanın erken belirtilerini önlemek için kullanılan ürünlerdir.

Güneş ışığı, her ikisi de erken yaşlanma, kırışıklıklar ve cilt kanseri riskine yol açabilen iki tip zararlı ışından oluşur. (UVA ve UVB ışınları)

  • UVA ışınları (veya yaşlandırıcı ışınlar) kırışıklıklar ve yaş lekelerine sebep olarak cildinizi erken yaşlandırabilir ve pencere camından geçebilir.
  • UVB ışınları (yakıcı ışınlar) güneş yanığının başlıca sebebidir ve pencere camı tarafından bloke edilir.

Ancak fotoyaşlanmanın, maruz kalındığında büyük ölçüde görünür bir değişiklik yaratmayan fakat zaman içinde biyolojik değişikliklere yol açan düşük doz UV radyasyonu tarafından meydana getirildiğini biliyor muydunuz? Gerçekte yüz yaşlanmasının %80’inin, köpek gezdirmek, postayı almak, araba kullanmak gibi rastlantısal güneş maruziyeti olarak bilinen günlük, kronik güneş maruziyeti tarafından oluşturulduğuna inanılmaktadır.

article-sunscreen-1.jpg

GÜNEŞ KREMLERİ NASIL ETKİ EDER?

Güneş kremi formülasyonları genellikle güneşin UV ışınlarının cilde ulaşmasını önleyen pek çok içeriği kombine ederler. Güneş kremlerinde iki tipte içerik bulunur:

  • Mineral güneş kremleri güneş ışınlarını yansıtarak ve aynı zamanda emerek cildinizi güneşten korurlar. Çinko oksit ve titanyum oksit gibi mineral kaynaklı parçacıklar içerirler ve cildin üzerinde UV ışığının cilde penetre olmasını önlemeye yardım eden bir kalkan oluştururlar. Mineral güneş kremleri hassas ciltler için idealdir.
  • Kimyasal güneş kremleri güneş ışınlarını kimyasal olarak absorbe ederek cilde penetre olmasını önleme yoluyla etki ederler. UV ışınlarını, non-UV ışığı, ya da ısı gibi zarar vermeyen enerji şekillerine dönüştürerek cilde zarar vermesine engel olan Avobenzon ve Homosalat gibi sentetik maddeler içerirler. Organik güneş kremleri olarak da bilinirler ve daha kapsamlı bir koruma sağlamak için sıklıkla kombine edilirler.

Geniş spektrumlu bir güneş kremi sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. SPF, Sun Protection Factor’ün (Güneş Koruma Faktörü) baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. SPF, bir güneş kreminin güneş yanığından ne kadar koruma sağladığının ölçüsüdür. Örneğin SPF 15 olan bir güneş kremini uygulamak, cildinizde yanık oluşması için güneş kremi sürülmemesine göre 15 kat fazla zaman geçmesi gerektiği anlamına gelir.

HANGİ GÜNEŞ KREMİNİ SEÇMELİYİM?

En iyi güneş kremi her gün kullanacak olduğunuzdur. Mineral ve kimyasal güneş kremlerinin her biri farklı şekilde etki eder ve cildiniz üzerinde değişik estetik özelliklere sahiptirler. Birçok güneş kremi ikisini birden kullanır, o nedenle bu aslında büyük ölçüde kişisel seçim meselesidir. Hangi tip güneş kremini seçerseniz seçin, etiketinde sizi hem UVA hem de UVB ışınlarında koruduğunu gösteren “Geniş Spektrumlu” ve SPF 30 veya daha fazlası yazdığından emin olun. Günlük kullanım kolaylığı için yaşlanma karşıtı ve güneş kremi özelliği de olan bir gündüz nemlendiricisi seçin- bu tip formülasyon günlük rastlantısal güneş maruziyeti için idealdir.

article-sunscreen-2.jpg

HERKES, HER GÜN VE YIL BOYUNCA GÜNEŞ KREMİ SÜRMELİDİR.

Günlük kullanımda cilt bakımı rejiminizin bir parçası olarak güneş koruma faktörü (SPF) 30 veya daha üstü hem UVA hem de UVB’ye karşı koruma sağlayan güneş kremleri tercih edin. Eğer daha uzun süre dışarıda kalmayı planlıyorsanız ek güneş kremi uygulayın.

NEOSTRATA® DEFEND Mineral SPF50 Güneş Koruması. Antioksidan. Renkli, mat bitişli doku çevresel zararlı etmenlere karşı cildin nem bariyerini korumaya ve desteklemeye yardımcı olmak için etkin antioksidanlarla bir Polihidroksi Asit (PHA) kompleksini birleştirir. Yalnızca mineral güneş koruması ile formüle edilmiştir: Çinko Oksit ve Titanyum Dioksit ile ciltte ince, görünmeyen bir renk ve hafif bir his oluşturur.

NEOSTRATA® CLARIFY SPF40 Nemlendirici Krem. Antioksidan. yağsız, çevresel zararlı etmenlere karşı cildin nem bariyerini korumaya ve desteklemeye yardımcı olmak için etkin antioksidanlarla bir Polihidroksi Asit (PHA) kompleksini birleştirir. Yalnızca mineral güneş kremleriye formüle edilmiştir: Çinko Oksit ve Titanyum Dioksit ile ciltte ince, görünmeyen bir renk ve hafif bir his oluşturur.

NEOSTRATA® ENLIGHTEN Aydınlatıcı SPF35 Nemlendirici Krem. Antioksidan. koyu lekelerin görünümünü azaltmak ve daha eşit bir cilt tonu sağlamak için nazik bir eksfoliyatör olan NeoGlucozamin® ile bilinen bir aydınlatıcı ajan olan B-Rezorsinol’ü birleştirir. Günlük kullanımla Geniş Spektrumlu SPF 35 UV tarafından oluşturulan cilt yaşlanmasına karşı koruma oluşturur.

Matriks Destekleyici SPF30 Nemlendirici Krem. Antioksidan cildin daha sıkı ve genç görünmesine yardım ederken, cilt dokusunu ve eşit olmayan cilt tonunu desteklemek amacıyla güçlü etkili SKIN ACTIVE serisinin bir parçası olarak geliştirilmiş, günlük kullanım için bir yaşlanma karşıtı kremdir. Retinolle formüle edilmiştir, bu güçlü formül cildin görünümünü sıkılaştırmak ve ince çizgiler ve kırışıklık görünümünü azaltmak için cildin hidrate edici matriksini hedef alır.