TEMİZLEYİCİLER NELERDİR?

Bir yüz temizleyicisi makyaj, ölü deri hücreleri, yağ, kir ve diğer kirleticileri ciltten uzaklaştırmak ve gözenekleri temiz tutmak ve sivilce oluşumunu önlemekte kullanılan bir cilt bakım ürünüdür.

Pek çok seçenek olduğu için en iyi temizleyiciyi bulmak zor olabilir. Aralarındaki farkları bilmeniz cildiniz için en iyi ürünleri bulmanıza yardım edecektir.

  • Jel temizleyiciler jel kıvamında ve berraktırlar. Birçoğunun onları yağlı, sivilceye eğilimli cilt için ideal yapan derin temizleme ve eksfoliye etme özellikleri vardır.
  • Krem temizleyiciler genellikle daha koyu kıvamlıdır ve cildin doğal yağlarını uzaklaştırmadan temizleme yaptıkları için kuru veya hassas cilt için idealdirler.
  • Köpük temizleyiciler pompalı bir ambalajdan uygulandıklarında köpüklü bir tabaka oluşturan hafif ağırlıklı solüsyonlardır. Köpüklü temizleyiciler kullanıldıklarında hoş bir his uyandırılar ve fazla yağı jel temizleyiciler kadar etkin bir şekilde uzaklaştırırlar, karma cilt için idealdirler.
article-cleanser.jpg

TEMİZLEYİCİLER NASIL ETKİ EDERLER?

Cildin normal pH’sı 4.5 ile 6.5 arasındadır. Cildinizi temizlediğinizde temizleyici ile cildin nem bariyeri ve pH’sı arasında bir etkileşim meydana gelir. Sabunlar cilt bariyerini değiştiren ve cilt pH’sını yükselten, böylece kuruluk ve tahriş olasılığını artıran sert sürfaktanlar içerirler. Sabun içermeyen jel, krem ve köpük temizleyiciler, cilt bariyerinde daha az bozulmaya ve cilt pH'ında minimum değişikliğe neden olarak, etkili ancak daha nazik olacak şekilde formüle edilmiştir.

YARARLARI NELERDİR?

Cildimizin karşılaştığı çevresel kirlilikler ve kozmetik ürünlerin çoğu suda çözünmezler, bu nedenle cildi su ile yıkamak bunları uzaklaştırmak için yeterli değildir. Cilt temizleyicileri ideal olarak cilde zarar vermeden ve tahriş etmeden, kir, sebum, yağ ve ölü deri hücrelerini uzaklaştırırlar.

Unutmayın, cildinizi her gece temizlemeniz önemlidir. Bunun yanı sıra cildinizin gece boyunca elimine ettiği toksinleri uzaklaştırmak için sabahları da cilt temizliği önemlidir.